• Polski
  • Deutsch
  • English
Kategorie
Nowości
Polecamy
Promocje

Poradnik klienta: skóra naturalna

Decydując się na zakup skórzanych produktów, niezwykle ważna jest znajomość występujących rodzajów skór naturalnych.

Produkty skórzane – zarówno buty, jak i wszelkiego rodzaju galanteria skórzana – zazwyczaj oznaczone są charakterystycznym znaczkiem, świadczącym o tym, iż mamy do czynienia z prawdziwą skórą. Nie jest to jednak reguła, dlatego zawsze lepiej jest dopytać się w sklepie z jakiego materiału wykonana jest dana rzecz.

Wśród skór wyróżniane są te prawdziwe – czyli skóra naturalna oraz tzw. eko skóry, czyli materiały syntetyczne.

Skóry gładkie to:

  • skóry licowe
  • dwoiny

Skóry szorstkie to:

  • zamsz
  • welur
  • nubuk

Skóra naturalna licowa

to odpowiednio wyprawione, podstawowa i najbardziej naturalna odmiana prawdziwej skóry naturalnej. Cechuje ją niepowtarzalny charakter i walory wizualne oraz trwałość i odporność mechaniczna. Porządna skórzana torebka, buty, portfel, jak i inne skórzane rzeczy – oczywiście odpowiednio pielęgnowane – mogą służyć nam długie lata. Skóry licowe – w zależności od wykończenia – mogą być błyszczące lub matowe. Mogą być całkiem gładkie bądź dodatkowo zdobione. Posiadają zazwyczaj naturalne skazy, przebarwienia i zróżnicowaną fakturę – typową dla produktu naturalnego, niewytworzonego sztucznie.

Dwoina

zazwyczaj dwoina świńska bądź bydlęca, to tak naprawdę produkt uboczny, powstały przy produkcji skór licowych. Skóry przed przetworzeniem, są często zbyt grube, dlatego też rozcina się je na warstwy. Pierwsza, wierzchnia warstwa, to skóra licowa, pozostałe to dwoiny. Charakteryzują się one mniejszą wytrzymałością mechaniczną oraz gorszymi aspektami wizualnymi. Często jednak, po dodatkowym uszlachetnieniu i przetworzeniu, nabierają one zewnętrznych cech, które upodabniają ją do droższych i lepszych skór licowych.

Skóra zamszowa

to odpowiednio obrobiona skóra szorstka. Powstaje zazwyczaj poprzez obróbkę wewnętrznej strony skóry czyli tzw. mizdry.   Garbowana jest tłuszczem – zazwyczaj rybim tranem. Jej cechą charakterystyczną są krótkie włoski, tworzące przyjemny w dotyku meszek. Zamsz jest miękkim i delikatnym materiałem. Służy do produkcji droższych rękawiczek, butów i innej galanterii.

Welur

jest odmianą skóry szorstkiej, do jego wytworzenia stosuje się skóry jagnięce oraz owcze. Podobnie jak w przypadku zamszu, obróbce poddawana jest wewnętrzna strona skóry, jednak stosuje się tutaj inny sposób obróbki – z wykorzystaniem garbujących właściwości soli chromu.

Nubuk

podobnie jak welur, również garbowany jest chromowo. W przeciwieństwie do zamszu i weluru, które wytwarzane są z wewnętrznej strony skóry, nubuk powstaje poprzez delikatne wypolerowanie lica – czyli strony zewnętrznej. Nubuk posiada delikatne i krótkie włoski.Kontynuuj
Koszyk
...jest pusty

Wybierz walutę:
Zobacz
Przechowalnia

Ilość produktów w przechowalni: 0

Zobacz

Kupony Rabatowe